Dlaczego lubię grać w Tetrisa i dlaczego to fajna gra?

Pamiętam dokładnie, gdy będąc małym chłopcem otrzymałem swoje pierwsze drewniane klocki. Dla innych były to kolorowe kwadraty, prostokąty i trójkąty, dla mnie materiał, z którego mogłem budować całe miasta. Potrafiłem godzinami wznosić wierze, konstruować budynki i stawiać mury. Tworzyć swój własny wymarzony gród. 

Przełom w zabawie nastał wraz z pojawieniem się plastikowych klocków. Łącząc ze sobą detale budowałem samochody, rakiety, tratwy, łódki i niemal wszystko na co pozwalała mi wyobraźnia. Cechą charakterystyczną klocków była ich przyczepność. Budowle z drewnianych elementów posiadały słabą konstrukcję. Budynek mógł się zawalić, a wieża upaść. Plastiki były o wiele trwalsze, a połączone ze sobą elementy tworzyły mocną strukturę. Czas jednak zmienia każdego, nikt nie może być dzieckiem przez całe życie. Wiek sprawił, że wyrosłem z zabawy w klocki, jednak pasja do układania nie ulotniła się. 

Nie będąc dzieckiem nie wypada bawić się zabawkami. Jednak nikt nikomu nie zrobi rozwijania swojej kreatywności. W realizacji swojej pasji pomogła mi niezwykle popularna gra. Tetris wydaje się bardzo prosty – układanie klocków, jednak w rzeczywistości jest bardzo trudny. Zabawa odbywa się na prostokątnej planszy znanej, jako tetrion bądź matriks ułożonej w poziomie. W trakcie gry pojawiają się klocki złożone z czterech małych kwadratów tworzących siedem różnych wzorów. Klocki mkną na dno, a gdy opadną stają się nieruchome. 

Zdaniem gracza jest układanie klocków w taki sposób, by opadające elementy tworzyły linię prostą znajdującą się w szerokości prostokąta. Zabawa kończy się, gdy kwadraciki nierównomiernie zapełnią całe pole gry. Tetris wymaga od gracza skupienia i koncentracji. Uważny zawodnik potrafi przewidzieć dokładnie swój ruch i tak ułoży klocki, by te tworzyły linię prostą na całej planszy. 

Nierozsądne wykorzystanie kwadracików może doprowadzić do błyskawicznej przegranej. Gra jest niezwykle wciągająca, gdyż nie posiada żadnych ograniczeń czasowych. Dopóki nierównomiernie ułożone klocki nie dosięgną górnej części planszy, gracz może bawić się bez końca.

Napisz pierwszy komentarz...

Komentarze zamknięte...